YADEGAR LIFT CO

YADEGAR LIFT CO

نکاتی در مورد پله برقی

پله در پلکان برقی :

یکی از اساسی ترین قطعه پله برقی ،
پله آن است که به صورت یکپارچه و به روش قالب گیر (Die-cast) از جنس آلومینیوم توليد
می گردد. عمق آنها از 38 تا حداکثر 40 سانتی متر و ارتفاع آنها از 20 تا حداکثر 24 سانتی متر می باشد. پله با ارتفاع 20 سانتی متری بیشترین کاربرد را در پله های برقی دارد.
معمولا شیارهای علامت گذاری شده پله به رنگ زرد می باشد و جنس شیارهای کف پله  و دیواره پله از استنلیس استیل می باشد که عرض شیار هر پله از 5 تا 7 میلی متر و عمق آن از 10 میلی متر نباید کمتر باشد .

💥💥تعداد پله های افقی :

تعداد پله های افقی تابع سرعت پله برقی است که حداقل 2 و حداکثر 4 پله می باشد .
در اماکن عمومی نظیر ایستگاه مترو و ایستگاههای مسافربری و همچنین در مبحث 15 ارتفاع پله برقی بیش از 6 متر، 3 عدد پله توصیه می شود.
در جدول زیر تعداد پله های افقی پله برقی بر اساس زاویه، سرعت و ارتفاع پله برقی آورده شده است.

 

حفاظت های فنی و ایمنی پلکان برقی :

کنترل کننده مکانیکی سرعت ( گاورنر ) جهت تشخیص افزایش یا کاهش سرعت مجاز در ساختار پله  برقی پیش بینی شود. طبق استاندارد سرعت فعال شدن گاورنر حداکثر 40 درصد بیش از سرعت نامی پله برقی است.

از محلی که پله ها به زیر پاگرد می روند حفاظ کناری پله حداقل به طول 300 میلیمتر میبایست ادامه پیدا کند. این قسمت جان پناه خروج پله است.

استفاده از یک شستی قرمز رنگ در هر دو سر پله برقی جهت ایست اضطراری لازم است. هر گاه در هر یک از دو سر پله برقی به سمت پله بایستیم این شستی در قسمت سمت راست و پایین قرار دارد.

استفاده از یک صفحه آجدار در پاگرد بالایی و پایینی الزامی است.

استفاده از علائم هشدار دهنده و یا بازدارنده به رنگ آبی الزامی است.

سراسر اجزای پله برقی روی سطح پله باید در کلیه ساعات کارکرد با روشنایی یکنواخت بیش از 54 لوکس روشن شود. ضمنا باید حداقل شدت روشنایی در داخل چاهک و موتور خانه آن جهت سرویس و نگهداری قطعات 180 لوکس باشد.


نیروی محرکه پلکان برقی :

عموما سه دسته گیربکس در پله برقی ها مورد استفاده قرار می گیرند.

1 – گیربکس با چرخ دنده ساده

2 – گیربکس با چرخ دنده حلزونی  یا چرخ دنده هلیکال

3 – گیربکس با چرخ دنده خورشیدی

راندمان موتور گیربکس دنده خورشیدی و هلیکال در حد 95 درصد و راندمان گیربکس های حلزونی نسبت به آنها کمتر است و مقدار آن در حد 90 درصد می باشد.

عموما موتورهای مورد استفاده در پله های برقی از نوع جریان متناوب با گیربکس های حلزونی است. موتورها دارای 4 قطب و تک سرعته هستند. در بعضی پله های برقی توسط سازندگان از موتور 6 قطبی استفاده می گردد. نیروی محرکه پله های برقی در بخش بالای آن قرار می گیرد .

در پله های برقی نیمه تجاری (یا مسیر طولانی) ممکن است چند موتور الکتریکی که به یک گیربکس متصل هستند و یا بصورت مستقل به جای یک موتور بزرگتر قرار گرفته اند به کار گرفته شوند و همچنین امکان دارد نیروی محرکه در چاهک پایین یا حتی خارج از فضای پله برقی و موتورخانه مستقر شود.

بیشترین کاربرد گیربکس های حلزونی با محور افقی به همراه موتورهای عمودی است .

اصولا در پله های برقی با مسیر طولانی و مرتفع موتور الکتریکی دو سرعته مورد استفاده قرار می گیرد . سرعت آنها 0.5 و 0.65 متر بر ثانیه است و امکان تغییر سرعت توسط اپراتور بطور دستی وجود دارد.


چیدمان و آرایش پله برقی :

به طور معمول با طراحی پله برقی مسافرین را می توان حداکثر تا 7 طبقه به طور متوالی و ممتد از یک طبقه به طبقه بالاتر جابجا کرد و در غیر این صورت باید برای بعضی از طبقات از پله برقی سریع السیر استفاده نمود.

    چیدمان تکی :

این نوع آرایش بیشتر برای مکان‌هایی مناسب است که جریان حرکت افراد به یک سـمت باشد. به عـنوان مثال در مرکز تجـاری و فروشگاهها.

     چیدمان ضربدری :

 این چیدمان متوالی به مسافرین این امکان را می‌دهد تا سریع‌ترین حرکت را بین دو طبقه یا بیشتر داشته باشند. بعنوان مثال ساختمان‌های اداری، خدماتی و فروشگا‌ههای بزرگ

     چیدمان موازی :

در صورتی که طراحی ساختمان اجازه دهد و فضای پاگرد کافی بین پله‌برقی‌ها در دو طبقه متوالی موجود باشد این نوع چیدمان سریـعترین زمان رسیدن به طبـقات بالاتر می‌باشد. معمولاً در ساختمانهایی که طـول آنها زیاد می‌باشد؛ از این روش استفاده می‌شود . بعنوان مثال در مراکز تجاری و ساختمان های اداری حداکثر فاصله پله برقی از یکدیگر و یا از ورودی ساختمان 50 متر باشد.


محاسبه و انتخاب موتور پله برقی تابع عوامل زیر هستند :

1 – ارتفاع کف تا کف طبقه (ارتفاع جابجایی پله برقی).
 2- راندمان تجهیزات بکار گرفته شده در ساخت پله برقی و گیر بکس.
3 – سرعت حرکت پله برقی.
4- زاویه شیب پله برقی نسبت به افق.
5- تعداد مسافران که هر پله رااشغال می کنند.
6- ارتفاع پله

 

 

 

💥نكته : پله برقي با ارتفاع بيش از ٦ متر به تكيه گاه مياني كه از طرف كارخانه فواصل اون ارائه ميشود نياز دارد.


نمونه اجرا شده این تکیه گاه در شکل مقابل نشان داده شده است.

yadegarlift وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *